5000-08-04

Pytania do Redakcji

Publikujemy tu pytania, które wpłynęły do Redakcji. Zdecydowaliśmy się umieścić je w osobnym dziale Menu, ponieważ mogą zainteresować Czytelników. Dziękujemy za wszystkie pytania, opinie, wnioski, podpowiedzi.
[2015-02-25]. Jak można pomóc w redagowaniu Portalu?
[2014-12-09] Czy Portal będzie tak samo krytykował Burmistrz U. Jabłońską, co W. Brzoskę?
[2014-12-05]  Dlaczego spadło tempo publikowania na Portalu?
[2014-01-10] Czy Portal będzie publikował więcej informacji o Łapach (Mieście i Gminie) z różnych dziedzin, zwłaszcza tych informacji danych, których nie ma gdzie indziej?
[2014-01-02] Czy jakieś konkretne osoby przesłały do Redakcji uwagi krytyczne do tekstów?
[2013-12-28] Kto finansuje Portal?
[2013-12-27] Dlaczego nie podajemy pełnego składu Redakcji i tych którzy współpracują z Portalem Łapy?
[2013-12-23] Czy Portal będzie istniał także po wyborach?
[2013-12-16] Czy będzie możliwość umieszczania komentarzy pod tekstami?

[2015-02-25]. Jak można pomóc w redagowaniu Portalu?

Po zmianie formuły już nas ktoś zapytał, jak można pomóc. Odpowiedzieliśmy mejlem, ale może inni też się zastanawiają, więc wyjaśniamy. Przede wszystkim pożyteczne jest: przesyłanie gotowych artykułów lub szkiców tekstów (redakcję tekstu możemy wziąć na siebie – liczy się temat i treść, a nie forma, bo o styl zadbamy), przesyłanie ciekawych zdjęć, podpowiadanie ważnych tematów i zwracanie uwagi na ważne wydarzenia, także opisane przez media, bo możemy coś przeoczyć (szczególnie w innych mediach niż regionalne). Cenimy sobie też opinie o tekstach. Nawet, jeśli się nie zgadzamy, to jesteśmy wdzięczni za te głosy. Oczywiście, wszystko w tematyce łapskiej. 


[2014-12-09] Czy Portal będzie tak samo krytykował Burmistrz U. Jabłońską, co W. Brzoskę?

Portal będzie krytykował (bo prawdę trzeba mówić), ale niekoniecznie publicznie. A jeśli publicznie, to raczej wyjątkowo. Jaki jest sens krytykować publicznie w ramach tej samej opcji? Od tego jest opozycja.  Czy opozycja liczy, że wygraliśmy wybory, a zachowywać się będziemy jak opozycja? Czy przeciwnicy stworzeni są tylko do władzy, a niezdolni do bycia w opozycji? Umieliśmy być w opozycji, ale za nich tej pracy wykonywać nie będziemy. Czy tylko PiS miał odwagę jawnie działać w opozycji, a przeciwnicy nie mają odwagi? Nie umieją wyrażać krytyki? Czy tylko potrafią atakować zakulisowo? W demokracji opozycja ma być jawna i oficjalna, najlepiej konstruktywna, a nie plotkarska, oszczercza, szeptana. 


[2014-12-05] Dlaczego spadło tempo publikowania na Portalu?

Trudno utrzymać tempo, jakie mieliśmy w ostatnich miesiącach. Portal zdecydowanie angażował się w walkę polityczną z rządzącą lokalnie władzą (co też władza po przegranej płaczliwie nam wytknęła). Wiele tekstów służyło tej walce. Wprost, nieanonimowo. Na dłuższą metę takiego tempa utrzymać się nie da. A przepisywanie cudzych tekstów, które gdzieś opublikowano, nas nie interesuje. 


[2014-01-10] Czy Portal będzie publikował więcej informacji o Łapach (Mieście i Gminie) z różnych dziedzin, zwłaszcza tych informacji danych, których nie ma gdzie indziej?

Naturalnie, chcielibyśmy, aby Portal  zawierał jak najwięcej tych informacji i będziemy się starali stopniowo je na nim umieszczać w różnych działach. Tym bardziej jest to potrzebne, gdyż ogromną ich ilość usunięto [na początku VI kadencji na polecenie Burmistrza W. Brzoskę] wraz z poprzednią stroną gminną, tak bardzo bogatą w treść, nad którą pracowało bardzo wiele osób w ramach swych służbowych obowiązków (mimo że tamten urzędowy portal nie miał odrębnych etatów, to jednak dzięki temu, że tak wiele osób angażowało się w jego tworzenie, tak szybko się rozwijał i tak bardzo był bogaty w treść). My działamy wyłącznie społecznie, w wolnym czasie, trochę z doskoku, jak to w wolontariacie bywa, stąd tempo rozwoju Portalu nie może być oszałamiające.  Mogą nas także ograniczać możliwości techniczne, ale to inny problem. Konsekwentnie jednak będzie robić swoje.


[2014-01-02] Czy jakieś konkretne osoby przesłały do Redakcji uwagi krytyczne do tekstów?

Nie przesłały. O tym piszemy w komunikacie z 3.01.2014 r. To było jedno z pytań, które nas zainspirowało do wydania tego Komunikatu. (Zobacz Menu/Komunikaty).


[2013-12-28] Kto finansuje Portal?

Portal finansuje Redakcja. (Wszystkim dziękujemy). Na szczęście koszty na tym etapie są nieduże. Dużo za to jest pracy i bez solidnego zespołu nie da się stworzyć, a już na pewno prowadzić na dłuższą metę takiej inicjatywy.


[2013-12-27] Dlaczego nie podajemy pełnego składu Redakcji i tych którzy współpracują z Portalem Łapy?

Bo nie ufamy władzy i tym, którzy mogliby na różne sposoby represjonować osoby współpracujące z Redakcją. Jesteśmy opozycją, a za współpracę z opozycją niektórzy płacą (lub mogą zapłacić określona cenę). Tę agresję, złość i mściwość widać przy wielu okazjach. Warto się zapytać, z czego bierze się zakaz drukowania naszych interpelacji na stronie gminnej? Dlaczego były opłacane kosztowne i pełne manipulacji kontrole poprzedniej kadencji itd.? Dlaczego ta władza usunęła znakomitą gminną stronę internetową wykonaną w poprzedniej kadencji? Dlaczego na nowej stronie szalała groteskowa cenzura usuwająca zdjęcia, na których widać byłoby, że na uroczystościach brali udział radni opozycji? Dlaczego próbuje się zastraszyć opozycję, aby nie składała interpelacji? Protokoły z sesji zawierają wiele przykładów zupełnie niegodnych, a niejednokrotnie chamskich ataków na opozycję, więc skoro tak traktuje się opozycję, to jak traktować się będzie tych, którzy z nią współpracują?  To wszystko sprawia, że zachowujemy dyskrecję na temat osób, które nas wspierają w prowadzeniu Portalu. (Pisaliśmy też o tym w informacji nt. Redakcji (Zobacz Menu/O nas – Redakcja).


[2013-12-23] Czy Portal będzie istniał także po wyborach?

Jak najbardziej. Portal nie jest po to, aby służył doraźnej polityce, wyborom itd., ale  czemuś znacznie więcej. (Pisaliśmy o tym w tekście dotyczącym redakcji. Zobacz Menu). Dwa lata wydawania Portalu i naszej pracy (licząc od XII 2012 do wyborów) to tak długi okres, że powinien być dla sprawdzianem, czy nasza inicjatywa ma solidne podstawy, aby trwać. Mamy nadzieję, że Redakcja wytrzyma, a wręcz będzie się rozwijać. Mamy nawet pewne plany na następne lata związane z Portalem.


[2013-12-16] Czy będzie możliwość umieszczania komentarzy pod tekstami?

Nie wykluczamy, że wprowadzimy taką możliwość. Pytało o to kilka osób i temat ten był kilkakrotnie dyskutowany w Redakcji. Są głosy w Redakcji, aby jak najszybciej wprowadzić taką możliwość. Problem w tym, że mogą być wpisy ewidentnie łamiące prawo, za które redakcja nie chce ponosić odpowiedzialności prawnej. Logowanie niczego nie zmienia, a utrudnia swobodę dostępu. Proponuje się nam kontrolę wpisów (publikowanie po zaakceptowaniu), ale to z kolei wymaga ciągłej pracy moderatora, a więc czasu. Temat jest otwarty. Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie Portalem. Na razie jest to wciąż nasz skromny biuletyn.