2014-09-11

Pierwszy wywiad kandydatki na burmistrza Łap Urszuli Jabłońskiej

Portal Łapy-24 opublikował pierwszy (więc tym bardziej ważny) wywiad z Urszulą Jabłońską, już jako kandydatką na burmistrza Łap. (Wywiad w całości publikujemy tutaj)
1
Pierwszy wywiad kandydatki na burmistrza Łap Urszuli Jabłońskiej 
Poniżej publikujemy wywiad, jaki z Urszulą Jabłońską, Sekretarz Gminy, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza Łap przeprowadził portal Łapy-24 (http://www.lapy-24.pl/)

środa, 10 wrzesień 2014 16:24

Wywiad z Urszulą Jabłońską – Kandydatem PiS na Burmistrza Łap! 

Napisał:  Redakcja lapy-24.pl

(żródło zdjęcia: www.portal.lapy.pl)

1. W DNIU WCZORAJSZYM PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ PRZEDSTAWIŁO PANIĄ JAKO KANDYDATA NA BURMISTRZA ŁAP. DLACZEGO ZDECYDOWAŁA SIĘ PANI KANDYDOWAĆ W NADCHODZĄCYCH WYBORACH?


Rekomendację mojej osoby odbieram jako pozytywną ocenę mej dotychczasowej pracy w samorządzie i na rzecz społeczności lokalnej. Liczne głosy wsparcia z wielu środowisk, w tym właśnie od Prawa i Sprawiedliwości, pozwoliły mi podjąć tę decyzję. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona życzliwością i wsparciem, z jakim się spotykam podczas mojej pracy w samorządzie, a przede wszystkim teraz. Ważny dla mnie jest głos społeczeństwa, ludzkie opinie, w tym zdanie osób aktywnie działających lokalnie. Zawsze jestem otwarta na pomysły innych, dlatego chcę wyrazić wdzięczność za każdą podpowiedź, opinię, własne spojrzenia lub poglądy. Decyzję podjęłam także z uwagi na to, że chciałabym zrealizować swoją wizję rozwoju gminy, w której mieszkam od urodzenia, dla której od lat pracuję jako Sekretarz. Przez te lata starałam się zrobić jak najwięcej, wykorzystując całe moje doświadczenie, jednak znacznie więcej można uczynić, gdy ma się prawo decydować – o strategii, głównych działaniach, w tym inwestycjach itd. Oczywiście, skutecznie działa się z zespołem, w konsultacji z mieszkańcami i instytucjami aktywnie działającymi na terenie gminy.


2. JAKIE BĘDZIE MIAŁA PANI PRIORYTETY BĘDĄC BURMISTRZEM I W JAKI SPOSÓB ZAMIERZA JE PANI REALIZOWAĆ?

Dobro naszej gminy i jej mieszkańców jest najważniejsze, ale ma się przekładać na konkretne działania burmistrza i Rady Miejskiej. Gminie Łapy jest potrzebny dynamiczny i systematyczny rozwój, konsekwentne i konkretne działania, które pozwolą nam na stworzenie warunków do godnego życia. Trzeba bardzo uskutecznić działania w samorządzie, bo nie można przegrywać z czasem. Mieszkańcy nie mogą czekać latami na poprawę. Trzeba skutecznie tworzyć miejsca pracy. Mamy atrakcyjne tereny do inwestowania w planie zagospodarowania przestrzennego: podstrefa, tereny po b. ZNTK i Cukrowni i inne. Ważną rolę odgrywa inkubowanie przedsiębiorczości i działalność naszych lokalnych przedsiębiorców. Priorytetem też ma być przygotowanie naszych dzieci i młodzieży do wejścia na rynek pracy z konkretnych i dającym pracę zawodem. Te działania są moim zdaniem ważne i chciałabym zdynamizować prace nad nimi w najbliższej przyszłości. Trzeba prowadzić dalsze działania usprawniające mechanizmy pomocy społecznej. Przepisy prawne ciągle zmieniają się, a nasze jednostki dostosowują swoją działalność przede wszystkim do realizacji i wsparcia potrzeb ludzi, co nie jest wcale łatwe. Ogromna rzesza ludzi, mając bardzo niskie dochody, powinna mieć możliwość utrzymania własnych rodzin. Mieszkańcy wcale nie chcą jałmużny. Chcą legalnego zarobku lub dorobienia do pensji, a także bardzo niskiej emerytury. Szerzej o programie będzie okazja niejednokrotnie porozmawiać. Szczegółowy program na najbliższą kadencję zostanie przedstawiony po oficjalnym rozpoczęciu kampanii wyborczej.


3. GŁÓWNYM PROBLEMEM NASZEJ GMINY I TO OD WIELU LAT JEST BEZROBOCIE. JAKI MA PANI PLAN NA PRZYCIĄGNIECIE NOWYCH INWESTORÓW?

Jest to jeden z elementów mojego programu. Mieszkańcy oczekują szybkich, konkretnych i zdecydowanych działań. Trzeba podejmować śmiałe decyzje, nie zwlekać. Walka z bezrobociem to kompleksowy program wspierania, a nie hasła. Trzeba każdemu, kto chce, pomóc w realizacji jego pomysłu na własny biznes. Własna firma prowadzi do usamodzielnienia się, a z czasem może zatrudnienia innych. Stąd od wielu lat wspieram pomysł tworzenia i działalności inkubatora przedsiębiorczości, który zrodził się w poprzedniej kadencji. Mamy wielu zdolnych ludzi, którzy tu powinni się realizować, a nie wyjeżdżać. Trzeba wesprzeć tych, którzy już prowadzą swoją firmę i to z bardzo dobrymi efektami. Konieczna jest ciągła współpraca samorządu z instytucjami biznesowymi i przedsiębiorcami. I trzeba zrobić wszystko, aby skutecznie przyciągać inwestorów. To oznacza, że należy stworzyć jak najlepsze warunki do prowadzenia biznesu, ale także sprawić, że nasza Gmina będzie postrzegana jako atrakcyjne miejsce do życia, bo nie zainwestuje się tam, gdzie nie chciałoby się żyć, mieszkać, posyłać dzieci do szkoły... Przeciwdziałanie bezrobociu nie może być hasłem, bo każdy ma takich haseł dość, ale musi być konkretem. Ma być praca dla osób, które utraciły zatrudnienie, a także dla osób, kończących edukację i mających problem ze znalezieniem pracy. Osobny program dotyczy działań na rzecz młodzieży i dzieci, jak również osób starszych. Solidne przygotowanie samorządu i dobre ukierunkowanie jego wszystkich sił to gwarancja sukcesu Miasta i Gminy.


4.CZEGO CHCIAŁABY PANI DLA SWOJEGO MIASTA, JAKO MIESZKANKA ŁAP?

Moje oczekiwania są takie, jak innych mieszkańców: potrzebny jest stały, widoczny rozwój Łap, Miasta i Gminy. Rozwój nie może być tylko hasłem, ale mieszkańcy mają go odczuć w budżecie domowym. Przecież żyjemy tutaj, tutaj płacimy podatki, angażujemy się tu. Chcemy mieć pewność, że wydawanie niemałego gminnego budżetu jest racjonalne i na potrzeby, które zgłaszają mieszkańcy. Chcemy, aby prowadzono takie działania, które rozwój uczynią szybszym, dynamicznym, trwałym. Mieszkańcy oczekują odczuwalnej poprawy, a także pracy i godziwego wynagrodzenia, możliwości nauki i wychowania dzieci, dostępności służby zdrowia, poprawy warunków do życia, do odpoczynku i rekreacji. Kto im to zapewni? Tylko ci, którzy chcą i umieją pracować rzetelnie, działać skutecznie i konsekwentnie. Którzy umieją zjednać do współpracy wszystkie siły, ponad wszelkimi podziałami. Bardzo mi zależy, aby było jak najmniej niepotrzebnych podziałów i konfliktów. Problemy trzeba rozwiązywać, a nie tworzyć. Tak widzę moje działania – jako odpowiedź na potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Jestem przekonana, że współpraca z mieszkańcami, radnymi, sołtysami oraz przedstawicielami różnych instytucji i grup społecznych przyniesienie pozytywne efekty mieszkańcom i naszej gminie.


5. JAK OCENIA PANI SWOJE SZANSE W WYŚCIGU WYBORCZYM?

Nie traktuję wyborów jako wyścigu, ale raczej jako konfrontację postaw i pomysłów na Gminę – prezentację osób, jako samorządowych, lokalnych liderów. Nie znamy jeszcze wszystkich kandydatów, którzy będą ubiegali się o stanowisko burmistrza Łap oraz ich programów. Moim atutem jest doświadczenie i wiedza oraz znajomość problemów naszej gminy. Na nich opieram program na najbliższą kadencję. Opieram też na dużym doświadczeniu współpracy z wieloma środowiskami. Przez wszystkie te lata, służąc pomocą i doradztwem bardzo wielu instytucjom, organizacjom i grupom społecznym, udowodniłam, że nie zajmuję się tworzeniem haseł, ale działaniem. Moja intensywna praca może nie była tak powszechnie widoczna, ale za to skuteczna, bo przynosząca konkretne korzyści ludziom. Faktyczna jednak ocena należy do mieszkańców. Przede wszystkim chciałabym, aby poszli na wybory, aby dali Łapom – Miastu i Gminie – szansę.


6. JAK PODOBA SIĘ PANI IDEA POWSTANIA NASZEGO PORTALU? CZY UWAŻA PANI, ŻE MIESZKAŃCOM ŁAP JEST ON POTRZEBNY?

Gratuluję inicjatywy. Często najmniej informacji mamy o tym, co się dzieje blisko nas, w naszym mieście, gminie, powiecie. Więcej możemy dowiedzieć się o wydarzeniach na świecie, niż we własnej gminie. Cieszy mnie więc, że są osoby , chcące na bieżąco informować nas o tym, co się dzieje w Łapach. Potrzebujemy aktualnych i rzetelnych informacji. Brakuje tego.


CZYTAJ TAKŻE:
2014-09-10. Oświadczenia kandydatów PiS na burmistrza na koniec konsultacji - poparcie kandydatury U. Jabłońskiej http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/459,oswiadczenia-kandydatow-pis-na-burmistrza-na-koniec-konsultacji---poparcie-kandydatury-u-jablonskiej.html

2014-09-09. Urszula Jabłońska kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach na burmistrza Łap http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/458,urszula-jablonska-kandydatem-prawa-i-sprawiedliwosci-w-wyborach-na-burmistrza-lap.html

2014-09-03. Burmistrz W. Brzosko w „Porannym” zapowiada, że „powalczy o drugą kadencję” http://portal.lapy.pl/urzad-kontroli-plotek/453,burmistrz-w-brzosko-w-porannym-zapowiada-ze-powalczy-o-druga-kadencje.html

2014-08-29. Kiedy i jak Prawo i Sprawiedliwość wyłoni kandydata na burmistrza? http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/448,kiedy-i-jak-prawo-i-sprawiedliwosc-wyloni-kandydata-na-burmistrza.html

2014-08-25. Kalendarz wyborczy – wyborów 16 XI 2014 – burmistrza, radnych rady miejskiej, rady powiatu, sejmiku http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/442,kalendarz-wyborczy--wyborow-16-xi-2014--burmistrza-radnych-rady-miejskiej-rady-powiatu-sejmiku-.html

2014-06-22. Kandydaci PiS na Burmistrza – wyniki SONDY Kuriera Porannego. http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/367,kandydaci-pis-na-burmistrza--wyniki-sondy-kuriera-porannego.html

2014-06-13. Trójka kandydatów PiS na burmistrza Łap – SONDA w Porannym http://portal.lapy.pl/aktualnosci/358,trojka-kandydatow-pis-na-burmistrza-lap--sonda-w-porannym-.html

2014-06-05. Prawybory PiS na Burmistrza? PiS wskazało trójkę kandydatów. http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/345,prawybory-pis-na-burmistrza-pis-wskazalo-trojke-kandydatow.html

WYBORY SAMORZĄDOWE XI 2014. http://portal.lapy.pl/strona/304,wybory--xi--2014.html

2014-02-27. Szeptanka – czyli kampania oszczerstw zwolenników władzy. http://www.portal.lapy.pl/urzad-kontroli-plotek/227,szeptanka--czyli-kampania-oszczerstw-zwolennikow-wladzy.html