2014-09-18

Wywiad z Burmistrzem Wiktorem Brzosko i... UWAGA OSZUST

Portal Łapy-24 opublikował wywiad z W. Brzosko. Burmistrz mówi o ogromie cudów, jakich dokonał. Własnoręcznie. Ale chochliki (diabełki?) zakpiły z Burmistrza-Cudotwórcy. Zobaczcie sami.

Zaprzyjaźniony z nami portal Łapy-24 (oczywiście, z tą przyjaźnią żartujemy, aby Pan Burmistrz nie mógł spać po nocach, dalej wietrząc spiski) opublikował wywiad z Burmistrzem W. Brzosko. Straszliwa propaganda sukcesu. Cuda, cuda…  cuda, jakich świat samorządowy nie widział. Siedział w „Wodociągach” za poszczególnych burmistrzów jak u Pana Boga za piecem, brał niemałą pensję, biegał po pieniądze, firma dostawała stałą robotę i nagle, gdy został burmistrzem, nikt przed nim niczego istotnego nie dokonał.  On nagle dokonał cudu. I uczynił to sam, „tymi ręcami”. Jeden człowiek. Ale zacznijmy od… początku.

Zwróciło naszą uwagę, jak zilustrowano wywiad z naszym Burmistrzem-Cudotwórcą. Portal na stronie głównej nad informacją o wywiadzie w zmiennych banerkach pojawia się napis „Uwaga oszust!”. Kto oszust? Na banerze nie ma wytłumaczenia. Spoglądamy w dół. Pan Burmistrz? Nie da się nie skojarzyć tego z jego opowieściami o cudach, jakich dokonał. Przypadek? No, może? Zwłaszcza, że redakcja jest apolityczna i nie angażuje się w żadne polityczne gry i walki. Może. Ale dalej kolejna zagadka. Wywiad został przez redakcję opatrzony zdjęciem Pana Burmistrza W. Brzoski i Pani Sekretarz U. Jabłońskiej (tuż za nim).

Sekretarz Urszula Jabłońska jest jego kontrkandydatką w wyborach na Burmistrza Łap, więc czy to zdjęcie znalazło się przypadkiem? Czy oznacza, że ma go zastąpić? A może to paradoks losu, bo w wywiadzie W. Brzosko ani razu nie wspomina o ogromnych zasługach PaniSekretarz (i także jako radnej Sejmiku Województwa Podlaskiego) przy planowaniu, pozyskiwaniu wsparcia i realizacji wielu inwestycji i działań. Nie będziemy się tłumaczyć za Redakcję zaprzyjaźnionego z nami (patrz uwaga wyżej) Portalu Łapy-24, co mieli na myśli. Redakcja wie, co robi. Ale powszechnie wiadomo, że nie ma przypadków. Są za to spiski, które może tropić Pan Burmistrz i jego ludzie.

No, ale kilka słów o wywiadzie. Długim, bo na 8 stronach podaniowych. Sukces goni sukces. Cud cudem cuda pogania. I miedzy sukcesami wodolejstwo i propaganda. Co mówi (albo; co mu napisali)? Mówi: ble ble ble, ble ble ble, ble ble ble. Potem zdanie o cudzie i znów ble ble ble, ble ble ble, ble ble ble. Zachęcamy do lektury, bo o cudach czytać warto. Tu przynajmniej odnieśmy się do kilku cudów.

·         Burmistrz W. Brzosko (w swoich oczach) jest uzdrawiaczem finansów publicznych. Co ciekawe, bardzo rozwodzi o dramatycznej sytuacji tych finansów w poprzedniej kadencji, a bardzo niechętnie wspomina ich przyczyny. Skąd wzięły się te problemy? Z wywiadu się nie dowiemy. Dlaczego nie mówi mechanizmie i skutkach upadku dwóch  największych zakładów ZNTK i  Cukrowni? Dlaczego nie wspomina, że z tego powodu dochody gminy od 2008 zaczęły się raptownie  obniżać, aż do 4,5 mln rocznie. Nie wspomina, bo chce sprawić wrażenie, że gmina bez powodu brała kredyty, że nie było racjonalnego gospodarowania. A może też o upadku tych wielkich zakładów nie wspomina dlatego, że nikt go nie widział w walce o obronę tych zakładów? Nikt go nie pamięta, aby włączył się w organizację którejkolwiek akcji protestacyjnej. Siedział cicho i czekał na skutki czarnego pijaru? I doczekał się.

·         Burmistrz powtarza, że już kandydując myślał o uzdrowieniu finansów. Czemu tak późno. Przecież przez lata korzystał z tych finansów jako podwładny kolejnych burmistrzów. Za Burmistrza R. Czepe co roku otrzymywał zlecenia na prawie 3 mln złotych z kasy gminy. Mimo strasznie trudnej sytuacji finansowej wyciągał rękę do gminy po wielkie pieniądze. Dziś na ZWiK co roku nie daje nawet połowy tego. Kilka razy mniej. Cudotwórca? A może jednak Pinokio?

·         Chwali się, że wykonuje „szereg dużych i ważnych inwestycji, finansowanych w większej części ze środków zewnętrznych”. Ani się nie zająknie, że wymyślonych i zaplanowanych w poprzedniej kadencji, a czasem nawet jeszcze wcześniejszych. Ale o tym ani słowa. Trudno się dziwić, nie byłby wtedy cudotwórcą. Ma być tylko on, dokonujący cudów.  Niczym Salomon nalewający z próżnego. Albo bardziej współcześnie: jak Kowalski wygrywający Gminie miliony w Totka.

·         Wciąż dezinformuje opinię publiczną w sprawie basenu miejskiego, czyli kompleksu Centrum Turystyczno-Rekreacyjnego w Łapach (z basenami, zjeżdżalnią, siłownią, ścianą wspinaczkową, fitness, motelem, wypożyczalnia rowerów itd.). Kosztorys opiewał na 18 mln, aby nie stracić na dofinansowaniu, ale koszty wykonawcze w kraju takich obiektów były 15-16 mln. Gmina już posiadała ok. 60 % dofinasowania i mogła się starać o następne dotacje, jak czynili to inni. W następnych latach, właśnie za kadencji W. Brzoski, można było się starać o dużo wyższe dofinansowanie z niewykorzystanych środków tej puli RPO. I kto dostał infrastrukturę turystyczną (a faktycznie sportową? Mielnik na basen (26 milionów), Narewka, Supraśl, Giby, Wysokie Mazowieckie, Suwałki i in. Nawet po 85% dofinansowania. Ale nie Łapy! Czemu nie dostały Łapy? A była na to szansa, nawet bez zerwania tamtej umowy (do czego W. Brzosko doprowadził) uzyskać do 75 proc. dofinansowania i więcej. Gmina miała duże szanse wykonać inwestycję za 4 mln środków własnych. To przypomnijmy, że „ceratowe” baseny letnie w Płonce kosztują ponad 1,1 mln złotych. Dlaczego Gmina tego nie zrealizowała, mimo umów? Bowiem wtedy Burmistrz W. Brzosko wszem i wobec krytykował basen (kompleks turystyczno-rekreacyjny) i wybrzydzał, po co ta inwestycja. Potem się zorientował, że mieszkańcom na niej zależy, więc, na odczepnego, złożył wniosek, ale dopiero w 2012 roku. Zabiegał tak, aby nie dostać. Zmarnował wielką szansę. Ubolewa, że do basenów trzeba dokładać. Do niego, jako Burmistrza, też trzeba co miesiąc dokładać. 8,2 tys. miesięcznie, a jeszcze znaczne koszty jego delegacji, szkoleń (pisaliśmy) w atrakcyjnych miejscach i całej tej obsługi władzy. Ale też szybko zapomniał, że gdy był szefem ZWiK, to na ZWiK „dokładano” miliony? Czemu sobie nie radził na rynku, czemu ciągle brał zlecenia od Burmistrza, skoro to krytykuje w wypadku basenów (całego kompleksu CTR), które tak wspaniale miało służyć mieszkańcom? Czemu Wysokie Mazowieckie, Michałowo, Hajnówka, Sokółka, Augustów, Kolno i wiele innych miejscowości chcą dokładać? Bo dla mieszkańców, zwłaszcza dla zdrowia  dzieci i młodzieży, to wielka korzyść. Dokłada się m.in. na darmowe godziny pływania dla uczniów. W efekcie to korzyść. Nie każdy może się wygrzewać w swej daczy nad jeziorami.

·         Burmistrz chwali się podstrefą. Ani słowem nie mówi, że prace rozpoczęto w 2008 r., że już na koniec poprzedniej kadencji było potężne dofinansowanie na tę inwestycję. Chwali się wszędzie podstrefą, którą stworzył poprzednik. Więc przypomnijmy, jak anonimowo tę podstrefę atakowano, jak ośmieszano, i to także właśnie zwolennicy obecnego Burmistrza, który się nią teraz wszędzie chwali. Dlaczego opluwali tę inwestycję? Aby torować drogę W. Brzosce do władzy?W. Brzosko wszedł na gotowe i tylko namieszał, zmarnował lata. To w tej kadencji  w mediach W. Brzosko i jego ludzi twierdzili, że musi dojść do wydatkowania dodatkowych 7 milionów na wywóz wałów, bo, ich zdaniem, nie nadają się na rozplantowanie. Groził ogromny przekręt.  Wały wykonane kiedyś ze zwyczajnej rolnej ziemi chciano wywozić poza miasto, zamiast je wykorzystać. Chodziło naprawdę o ogromne pieniądze. Nie doszło do tego tylko dzięki radnym PiS (temat na sesjach drążył radny M. Ołtarzewski i in.), którzy zapowiedzieli, że sprawa znajdzie się w prokuraturze. I nagle, gdy zagrożono  skandalem, wały okazały się do wykorzystania, a ekspertyzy nietrafne. Ale zmarnowano 3 lata na te działania, bo strefa dawno powinna być cała wykorzystana,

·         Burmistrz jest także cudotwórcą, gdy chodzi walkę z bezrobociem. Manipulacja polega na tym, że nie podaje się, czy nastąpił wzrost zatrudnienia, ale to, ile osób jest zarejestrowanych jako bezrobotni. Manipulacja Pana Burmistrza polega m.in. na tym, że nie wyjaśnia, iż od kilku lat nowe przepisy każą wykreślać jako bezrobotnych wszystkie osoby bezrobotne, które biorą udział w projektach unijnych, w CIS, KIS, pracach społecznie użytecznych, robotach interwencyjnych itd. Z wszystkich danych wynika, że bezrobocie wzrasta, ale Panu Burmistrzowi zmalało o 220 osób. Gdzie, jak, w jakich firmach? Powiedzmy wprost: z jakiego powodu zostali wykreśleni lub do jakich krajów wyjechali?  Publikowaliśmy  na Portalu te dane, które bezlitośnie przeczą cudotwórczej propagandzie Pana Burmistrza, który zmarnował 4 lata, zamiast podejmować intensywne działania. Mówienia, że wyraźnie poprawiła się sytuacja na rynku pracy jest kompletną bzdurą. Urząd Pracy na jednej z sesji podał, że na koniec kwietnia 2014 r. były 1703 osoby bezrobotne. Burmistrz w wywiadzie pisze, że teraz jest 1611 bezrobotnych. Ale nie ma żadnych przykładów, ani dowodów zwiększenia zatrudnienia (takich danych nie podaje), ale o skreślenie z listy bezrobotnych w wyniku określonych działań. Pokazywanie niepełnych danych to okłamywanie ludzi. Warto też pamiętać, że w tym czasie znacznie zmniejszyła się w Gminie liczba ludności w wieku produkcyjnym. Urząd Statystyczny podaje, że w Gminie Łapy w 2010 r. było 14 701 osób, a na koniec 2013 r. 14 577. To także znacznie mniej potencjalnych bezrobotnych. 

·         Burmistrz W. Brzosko jako sukces podaje kilka wykonanych ulic i uliczek. A może by przypomniał, że te znaczące unijne inwestycje drogowe zaczął z dofinansowaniem jego poprzednik (i jak zawsze w takich wypadkach z wielkim zaangażowanie Sekretarz U. Jabłońskiej, odpowiedzialnej także za środki unijne).  Nie wspomni, że w poprzedniej kadencji wykonano tych ulic aż 24 i to naprawdę wielkich, a nie malutkich, w okolicy zamieszkania Pana Burmistrza itd. W poprzedniej kadencji wykonano 10,7 km dróg. Niektóre były w trakcie kilkuletniej realizacji (np. ciąg od Nowowiejskiej do Gąsówki Starej) – żadna więc to zasługa tej władzy, że było kontynuowane. W tej kadencji zbudowano ok. 5 km dróg (nie wliczając ciągu dróg od Nowowiejskiej do Gąsówki, bo to wniosek poprzedniej kadencji).  Wykaz inwestycji z poprzedniej kadencji jest pod linkiem http://lapy.podlasie.pl/index.php/component/content/article/2-uncategorised/9789-inwestycje  Pan Burmistrz nie wspomina, że niektóre wybrane małe uliczki robi bez żadnego udziału finansowego mieszkańców, gdy innym każe dopłacać, powołując się na program z poprzedniej kadencji. Chętnie też podszywa się pod działania na drogach wojewódzkich, pod plany PZDW, ale to już inny temat.  Pisze o drogach powiatowych, do których dokłada Panu Staroście miliony, ale nie uczynił nic, aby w tym czasie i tymi pieniędzmi ratować powiatowy szpital.  Wybory sprawiają, że szpital przeżyje, ale właśnie tylko do wyborów.

·         W. Brzosko mówi o „trudnej likwidacji dwóch szkół  i racjonalizacji wydatków w tym obszarze”, czyli inaczej mówiąc mówi o zamordyzmie w oświacie?  Bo jak to nazwać, gdy brakuje na podstawowe  wydatki.

·         Nie mając własnych sukcesów Burmistrz za sukces uważa zawiezienie autobusami łapian do Warszawy, aby tam utworzyli „Klub Łapiaka”, o którym ani nie słychać, ani działalności którego nie widać.  Wydano tysiące na bzdurną akcję, kompromitującą, a nie promującą. (Pisaliśmy o tym). 

·         Za duży sukces obecny Burmistrz uważa przejęci dworca od PKP, który wcześniej na piśmie i w mediach i w rozmowach z Ministrem M. Bonim solennie obiecywało, że go wyremontuje. Ale po co PKP ma wydawać miliony na remont, skoro znalazł się taki Burmistrz, który przejął tę ruinę, aby samemu wydać na nią miliony. I jeszcze się tą głupotą chwali. (Pisaliśmy o tym). W poprzedniej kadencji Gmina przejęła plac tzw. dworca PKS, aby powstał tam duży parking. Burmistrz W. Brzosko nic na nim nie zrobił, nie przełożył nawet trylinki na całości, ale za to przejął dworzec, aby tam topić wiele milionów, które PKP same miały wydać. Tak działa tylko uzdrowiciel finansów, bo wierzy, że jest cudotwórcą.

Miejmy nadzieję, że po tych cudach Gmina jakoś się podniesie. I już bez cudotwórcy. 


PS. [2014-09-20]. Po kilku dniach wywiad spadł niżej, ale „Uwaga oszust!” pojawiła się w kolumnie obok. Znów przypadek? 


CZYTAJ TAKŻE:
2014-08-04. Czy 2-dniowe szkolenia Burmistrza i Sekretarki to dobry pomysł? http://www.portal.lapy.pl/urzad-kontroli-plotek/421,czy-2-dniowe-szkolenia-burmistrza-i-sekretarki-to-dobry-pomysl.html

2014-08-04. Jak, gdzie i za ile Burmistrz oraz urzędnicy szkolą się? http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/420,jak-gdzie-i-za-ile-burmistrz-oraz-urzednicy-szkola-sie.html

2014-07-18. Czy nie ma za co chwalić Burmistrza? WYNIKI SONDY http://www.portal.lapy.pl/urzad-kontroli-plotek/401,czy-nie-ma-za-co-chwalic-burmistrza-wyniki-sondy-.html

2014-07-14. Wyjazdy zagraniczne władz http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/393,wyjazdy-zagraniczne-wladz.html

 2014-06-16. Chwalimy Pana Burmistrza – za jasny garnitur. Za co jeszcze? SONDA? http://www.portal.lapy.pl/urzad-kontroli-plotek/360,chwalimy-pana-burmistrza--za-jasny-garnitur-za-co--jeszcze-sonda.html

2013-12-31. PINOKIO 2013 http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/147,pinokio-2013.html

2014-04-14. Dworce b. drogie w utrzymaniu. PKP się pozbywa, a bogaci lub naiwni przejmują. http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/280,dworce-b-drogie-w-utrzymaniu-pkp-sie-pozbywa-a-bogaci-lub-naiwni-przejmuja-.html

2014-07-13. Jak Burmistrz Łap wydaje pieniądze gminne na promocję http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/392,jak-burmistrz-lap-wydaje-pieniadze-gminne-na-promocje.html

2014-07-07. Burmistrz wciąż zadłuża Gminę!http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/384,burmistrz-wciaz-zadluza-gmine.html

2014-07-03. 48 SESJA – dramat szpitala, słabiutkie absolutorium Burmistrza http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/381,48-sesja--dramat-szpitala-slabiutkie-absolutorium-burmistrza.html

2014-07-02. W Bielsku powstaje podstrefa – w Łapach mogła ruszyć 3 lata temu. Rusza teraz, bo 3 lata zmarnowano http://www.portal.lapy.pl/urzad-kontroli-plotek/379,w-bielsku-powstaje-podstrefa--w-lapach-mogla-ruszyc-3-lata-temu-rusza-teraz-bo-3-lata-zmarnowano.html

2014-01-23. Podstrefa – czy miało dojść do wielkiego przekrętu? http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/179,podstrefa--czy-mialo-dojsc-do-wielkiego-przekretu.html