2015-04-14

Radni powiatowi PiS zwiedzili szpitale w Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem

W ubiegłym tygodniu grupa radnych Prawa i Sprawiedliwości z Powiatu spotkała się z dyrektorami szpitali powiatowych w Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie. Radni powiatowi zwiedzili tamtejsze szpitale i zapoznali się z ich pracą.

Szef Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Powiatu Jan Perkowski zorganizował w ubiegły wtorek wyjazd do dwóch szpitali powiatowych – w Zambrowie (Dyrektorem od czerwca 2011 r. jest Bogusław Dębski, a wcześniej przez 8 lat kierował tym szpitalem Przemysław Chrzanowski, obecny, do dziś, dyrektor szpitala w Łapach) i w Wysokiem Mazowieckiem (Dyrektorem od kilkunastu lat jest Stanisław Bielski). Oba szpitale przed laty miały swoje niemałe problemy, jednak przez dobre zarządzanie zarówno przez władze szpitali i powiatów(także przez wsparcie ze strony samorządów gminnych) pokonały kryzys i są w czołowce szpitali powiatowych w województwie, podejmując wiele działań prorozwojowych. Szpital zambrowski miał nawet kilkanaście milionów długu, a na jakiś czas współwłaścicielem stał się także samorząd gminny Zambrowa. Z kolei Powiat Wysokomazowiecki miał dwa szpitale w powiecie (w Wysikiem i Ciechonowcu ze wszystkimi oddziałami). Panowie Dyrektorzy chętnie odpowiedzieli na wszystkie pytania radnych. Poruszano m.in. następujące tematy:

1.      Koszty utrzymania placówki i możliwości ich minimalizowania.

2.      Oddłużanie szpitali i pozyskiwanie środków zewnętrznych.

3.      Kontrakty z NFZ i nowe usługi. Poniżej publikujemy zestawienie pokazujące, jak w poszczególnych latach NFZ kontraktował usługi ze szpitalami woj. podlaskiego. (Przepraszamy za jakość tabel w przesłanej przez nasz Klub skanie, ale dane są czytelne). Jasno z zestawienia wynika, że niektóre szpitale (Kolno, Mońki, ale także szpital w Zambrowie), mające jeszcze w 2009 r. kontrakty na podobnym poziomie jak szpital w Łapach przez lata zwiększyły te kontrakty dużo bardziej niż szpital w Łapach.   

4.      Współpraca z samorządem powiatowym i gminami.

5.      Prawne formy funkcjonowania szpitala. Plusy i minusy przekształcenie w spółkę.

6.      Konkurowanie i współpraca między szpitalami.

7.      Płace personelu i organizacja pracy. 

Wyjechała grupa radnych PiS: Maria Busłowska (Łapy), Jan Perkowski, Roman Czepe (Łapy), Sylwia Rząca (Łapy), Marek Skrypko. Starosta A. Pełkowski informował, że nie może pojechać, bo ma zaplanowany urlop. Nie miała czasu na wyjazd Wicestarosta J. Den, ani nikt z członków Zarządu powiatu. Nie miał czasu na wyjazd szef Komisji Zdrowia w Radzie Powiatu K. Gołaszewski (z Łap), ani nikt z radnych koalicji rządzącej PSL-PO-Nasze Podlasie z jednym wyjątkiem – z obozu władzy z radnymi PiS wyjechał radny z Łap (PSL) Ryszard Łapiński. Starostwo Powiatowe użyczyło radnym na wyjazd służbowego busa. Nie pojechała Burmistrz Łap ze względu na inne obowiązki, ani Zastępca Burmistrza Łap, ani nikt z 21 radnych Rady Miejskiej w Łapach. Propozycja wyjazdu była skierowana do wszystkich. 

100_png.png 98_jpg.jpg 96_jpg.jpg 94_jpg.jpg 92_jpg.jpg 90_jpg.jpg 88_jpg.jpg 86_jpg.jpg 84_jpg.jpg 70_jpg.jpg 68_jpg.jpg 66_jpg.jpg 64_jpg.jpg 62_jpg.jpg 60_jpg.jpg 58_jpg.jpg 56_png.png 40_jpg.jpg 38_jpg.jpg 36_png.png 34_png.png