2015-02-14

Akcja Kocham Polskę w Łapach

Stowarzyszenie Pro Patria Łapy rozdawało dzisiaj w centrum Łap patriotyczne plakaty i kalendarze w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Kocham Polskę.
1

Akcja trwała tylko 20 minut, bo plakaty i kalendarze (z motywem serca z pięknych łowickich wycinanek) szybko się rozeszły, ale została zauważona przez mieszkańców. W ten sposób – poprzez coroczną kampanię organizowaną przez Młodzież Wszechpolską w dniu św. Walentego – promowana jest miłość do Ojczyzny i nowoczesny patriotyzm. (Zdjęcia z profilu Pro Patria Łapy - link poniżej, tam galerie akcji).

 

Oto jak o kampanii piszą organizatorzy: 

„Grupą docelową są młode osoby, które dotychczas informacje na temat patriotyzmu uzyskiwały wyłącznie w szkole, przy okazji lekcji języka polskiego lub historii. Zazwyczaj młodzi ludzie, postrzegają patriotyzm przez pryzmat powstań, dramatycznych historii bohaterów lektur. Są to piękne wzorce, lecz w wielu przypadkach odległe i przedstawiane w sposób, który nie przemawia do młodego pokolenia.

Patriotyzm w Polsce jest bardzo mocno naznaczony martyrologią, zanurzony w cierpieniach, jakich nasz naród doświadczał przez ostatnie 300 lat. Brakuje w nim radości, entuzjazmu i pozytywnego przekazu. Patriotyzm to nie tylko pamięć o poległych i o doznanych krzywdach – choć jest to oczywiście bardzo istotne. Patriotyzm narodu, który chce dokonywać wielkich rzeczy, który odważnie i bez kompleksów chce rozwijać się we współczesnym świecie, musi w pierwszym rzędzie opierać się o promocję pozytywnych postaw, posiadać w sobie olbrzymi ładunek narodowej dumy, radości i optymizmu.

Patriotyzm jest wartością, która nie tylko jest dobra i pozytywna, ale się również OPŁACA – wspólnoty, których członkowie cenią sobie życie wspólnotowe, które mają wysoką samoocenę są silniejsze, skuteczniejsze. Patriotyzm powinien leczyć z narodowych kompleksów i prowadzić do tego, że obywatele zachowują się względem siebie uczciwie i solidarnie.

Nasz patriotyzm musi posiadać umiejętność zagospodarowania i twórczego przekształcania dzisiejszych trendów kulturowych. Nie można płynąć z prądem wszechobecnej popkulturowej papki, która prowadzi do utraty tożsamości i wyjałowienia kultury narodu, z drugiej strony – nie można funkcjonować w oderwaniu od tego, czym żyje dziś społeczeństwo, jakie trendy w nim dominują. Kampania Kocham Polskę to próba "oswajania tygrysa" współczesnej kultury na rzecz promocji patriotycznych, narodowych postaw i wartości”. 


ZOBACZ TAKŻE:

Relacja z dzisiejszej akcji  https://www.facebook.com/ProPatriaLapy/posts/1577569039126474

O idei akcji:  https://www.facebook.com/events/626184994179639/

Zdjęcia z akcji: https://www.facebook.com/ProPatriaLapy/photos/pcb.1577569039126474/1577568885793156/?type=1&theater

Profil Pro Patria Lapy na FB: https://www.facebook.com/


CZYTAJ TAKŻE: 2015-04-04. Akcja "Kupuj polskie produkty, wspieraj polskągospodarkę" (Pro Patria Łapy) http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/614,akcja-kupuj-polskie-produkty-wspieraj-polska-gospodarke.html