2014-07-29

Jak Andrzej Gąsowski został dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2? Śmiesznie?

Konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 od razu budził kontrowersje. Wygrał Andrzej Gąsowski, kolega Burmistrza W. Brzoski. W koncepcji napisał o sobie, że jest artystą, wspieraczem i wzmacniaczem. Jaki styl, jakaż megalomania. Zabawne? Raczej smutne. Warto pokazać, jak wyglądał ten "konkurs".
1

Zacznijmy od tego, że w poprzedniej kadencji Dyrektorem SP nr 2 była Irena Hryncewicz. Choć miała uprawnienia emerytalne, Burmistrz R. Czepe nie zdecydował się na konkurs. Nie było pewności, czy nie dojdzie do czyjejś zakulisowej gry z ustawianiem członków komisji, jak niegdyś próbowano to zrobić w konkursie na Dyrektora Gimnazjum nr 1 (chodziło także o Andrzeja Gąsowskiego).  W nowej kadencji Burmistrz W. Brzosko zapewniał Dyrektor I. Hryncewicz, że bardzo ja ceni, ale ogłosił konkurs, czując na plecach rozpalony oddech kolegów.

Pomijając wiele dokumentacyjnych i proceduralnych szczegółów, przypomnijmy tylko, że konkurs odbył się 14 lipca 2011 r. Pół roku po rozpoczęciu nowej kadencji. Szybko, bo koledzy nerwowo przebierali nóżkami. Burmistrz W. Brzosko powołał 9-osobową Komisję Konkursową. (Tutaj i poniżej protokół z posiedzenia Komisji. Tam także skład Komisji). 

Było sześcioro kandydatów. M. in. Andrzej Gąsowski (radny "Naszego Podlasia" z obozu władzy - koalicji PO-Nasze Podlasie). Kto jeszcze? To jest informacja tajna. Być może nie był najgorszy z tej szóstki. Kto wie? Ale tak naprawdę trudno to ocenić. Pan Burmistrz zmuszony do przekazania kopii dokumentów konkursowych zaczernił dane o pozostałych kandydatach. Jak wynika z protokołu, niektórzy członkowie Komisji Pana Andrzeja Gąsowskiego od razu potraktowali jako kandydata specjalnej troski, zadając mu takie pytania jak: „Czy pracownia, w której Pan zaczynał pracę dydaktyczną w Szkole Podstawowej nr 2 w Łapach zmieniła się od czasu, gdy Pan był uczniem?”. Na koniec w protokole pomylono  mu płeć i napisano, że „kandydatka udzieliła odpowiedzi na ww. pytania”. Do drugiej tury przeszedł Andrzej Gąsowski i kandydatka z tejże szkoły. Dwoje pierwszych otrzymało po 4 głosy (na 9 członków Komisji).  W wyniku kolejnego głosowania Andrzej Gąsowski uzyskał 5 głosów. Kto zagłosował na A. Gąsowskiego? Ponoć nietrudno zgadnąć. Naturalnie, koledzy lub koledzy kolegów, lub ci, z którymi koledzy rozmawiali. Jeden z członków Komisji zagłosował dlatego, że A. Gąsowski „od dawna należy do „Solidarności””. A czym urzekł A. Gąsowski kogoś jeszcze z pozostałej czwórki – poza kolegami lub kolegami kolegów? Zapewne nie dwustronicowym „Uzasadnieniem przystąpienia do konkursu” – bełkotliwym napuszonym tekstem. Irytującym już od pierwszego zdania, które zapewne mogłoby przejść do podręczników, mówiących, jak w żadnym wypadku nie należy pisać uzasadnień.

"Uzasadnienie motywuje", że ma kwalifikacje! Całe „Uzasadnienie” publikujemy w załączniku poniżej. Ale nie możemy oprzeć się pokusie, by nie umieścić tu innej perełki. Jakaż tu dramaturgia, jakie wahania. Jak kandydat szukał inspiracji w swojej (dobrej) samoocenie. Jak się szale przechylały: kandydować, czy nie kandydować.

Trudno uwierzyć, aby Komisję Konkursową ujęła „Koncepcja funkcjonowania i rozwoju Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Łapach”. (Tutaj i poniżej). Tak samo pełen bełkotu wytwór megalomanii. Egzaltacja  od początku do końca – w stylu XIX-wiecznej egzaltowanej pensjonarki. Oto fragment:

Niczego nie wyrywany z kontekstu – cały tekst publikujemy poniżej dla poczytania. Wygląda, jakby napisane zostało przez chłopca, który się cieszy, że umiał napisać kilka stron tekstu. Ale tego tekstu nie pisze szkolne dziecko. Wymaga się znacznie więcej. Pisze to przecież kandydat na Dyrektora Szkoły! Kandydat zaczyna mottem z… ustawy o systemie oświaty. A potem ogólniki, hasła,  nowomowa.

A jak siebie widzi na stanowisku dyrektora? Jako artystę, wspieracza i wzmacniacza. No i inspiratora. Będzie się przy tym starał, aby „wszyscy wchodzili ze sobą w interakcję” (s. 3). I tak będzie kierował „placówką Szkoły Podstawowej nr 2”.

Dalej nasz artysta, wspieracz i wzmacniacz pisze o misji szkoły (s. 4). I znowu hasła, cytaty, banały, bełkotliwe maksymy. Ma misję, ale nie ma żadnej porządnej koncepcji funkcjonowania szkoły, zawierającej konkrety. Nie ma konkretnych zadań, ukazujących, jak będzie prowadzona praca dydaktyczna i pedagogiczna. Można się rozpisywać, że się jest wspieraczem, zwieraczem, zbieraczem i itp., ale nic z tego nie wynika.

Czy tak ma się pisać koncepcję funkcjonowania i rozwoju szkoły? Czy na takim poziomie? Niech każdy oceni sam. A szczególnie niech ocenią inni kandydaci. Ale nie po to, aby brać wzór. Po to, aby przekonać się, że może ich koncepcja była warta znacznie, znacznie więcej. I aby nie wpadali w kompleksy, że nie zostali wybrani. Jak widać, na pewno nie owa koncepcja urzekła Komisję Konkursową. A jeśliby urzekła, to tym gorzej dla  Komisji Konkursowej. Oczywiście, każdy głosować może, jak chce. Na koniec dla Komisji cytat z końcowego akapitu 10-stronicowej „Koncepcji” kandydata, która – w jego oczach – ma  „świadczyć o jego rozwoju”. A co, jeśli nie świadczy?


PS [Mały peesik]. Dziękujemy Czytelnikom za szybką reakcję i podpowiedzi do artykułu. Czekamy na kolejne uwagi.

ZOBACZ TAKŻE:

Protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej z dnia 14 lipca 2011 r. do wyboru kandydata na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach.

„Uzasadnieniem przystąpienia do konkursu” Andrzeja Gąsowskiego.

„Koncepcja funkcjonowania i rozwoju Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Łapach” Andrzeja Gąsowskiego.


CZYTAJ TAKŻE:
2014-05-14. Konkurs w SP1 wygrał Andrzej Rogowski – dotychczasowy Dyrektor. http://www.portal.lapy.pl/urzad-kontroli-plotek/321,konkurs-w-sp1-wygral-andrzej-rogowski--dotychczasowy-dyrektor.html

2014-03-14. Wybór dyrektora SP1? http://www.portal.lapy.pl/urzad-kontroli-plotek/244,wybor-dyrektora-sp1.html

2013-01-16. Czy Gimnazjum nr 1 pozostanie? http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/92,czy-gimnazjum-nr-1-pozostanie.html

2013-01-16. Kto śmie kontrolować SP2. http://www.portal.lapy.pl/urzad-kontroli-plotek/85,kto-smie-kontrolowac-sp2.html

2013-01-02. Wódka nie pomogła. http://www.portal.lapy.pl/urzad-kontroli-plotek/23,wodka-nie-pomogla.html