2014-06-26

Po kilku wyjazdach do Niemiec Burmistrz zawarł umowę o współpracy

Po cichu kolejny raz Burmistrz i radni wyjechali do Niemiec, aby podpisać partnerstwo. Zaprzyjaźniono Łapy z miastem Wunsiedel.

Jak dowiadujemy się z gminnej strony intenetowej, Burmistrz Łap i Burmistrz Wunsiedel (Niemcy, Bawaria) zawarli umowę o partnerstwie. Tym razem łapska delegacja była w składzie: Burmistrz Wiktor Brzosko, Zastępca Burmistrza Krzysztof Gołaszewski, Przewodnicząca Komisji Infrastruktury Rady Miejskiej Barbara Łapińska i Przewodnicząca Komisji Finansowej Rady Miejskiej Krystyna Grabowska. Jak widać, zabrakło w składzie radnego Romana Falkowskiego (był poprzednio), co mogło być przyczynę widocznej ostatnio na posiedzeniu komisji jego nerwowości. Być może z delegacji wykluczył go nasz artykuł (zobacz: PODLIZAK ROKU nagrodzony wyjazdem do Niemiec?), a może po prostu nagrodzono kolejnych radnych władzy. Burmistrzowie i radni spędzili tam 4 dni (20-23.06.2014). Trzeciego dnia, podczas „Święta Studni” (na razie nie mamy informacji o tym święcie), podpisali umowę partnerstwa. Na pamiątkę aktu partnerstwa Burmistrz Łap otrzymał kamienną tablicę (jedną), którą zapewne przywiózł do Polski.

Poniżej zdjęcie ze strony gminnej (tam także informacja z 26.06.2014 r.) http://www.lapy.podlasie.pl/index.php/aktualnosci/9742-lapy-i-wunsiedel-podpisaly-umowe-o-partnerstwie. Fotografia przedstawia Panów Burmistrzów – po akcie lub przed aktem zawarcia partnerstwa. Charakterystyczne, że wielkość czcionek na kartach, które trzymają Panowie Burmistrzowie, dobrano wedle wzrostu. Być może gdzieś w tle jest Studnia, której Święto świętowała także łapska delegacja.

Delegacje wraz z Burmistrzami spotykały się trzykrotnie, stąd, jak napisano, podpisanie umowy było sformalizowaniem ich dotychczasowych kontaktów. Rada Miasta Wunsiedel podjęła uchwałę o zawarciu umowy partnerstwa z Gminą Łapy. Z kolei Rada Miejska w Łapach podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Miasto i Gminę Łapy umowy o współpracy partnerskiej z Miastem Wunsiedel. Rada Miejska w Łapach podjęła uchwałę 24 kwietnia 2014 r. Rada jedynie wyrażała zgodę i jednogłośnie ją wyraziła. Za treść umowy partnerstwa ze strony polskiej wyłącznie odpowiadał Burmistrz W. Brzosko. Treść ta od początku była, delikatnie mówiąc, problematyczna. Wyjaśniano radnym, że „tłumacz tak to przetłumaczył”. A treść jest, jaka jest. Na sesji władza bardzo nerwowo podchodziła do uwag. Zapewniano, że treść zostanie przeanalizowana. Kiedy radny S. Maciejewski zwrócił uwagę na śmieszność zapisów pierwotnego tłumaczenia (wesja tutaj), Przewodniczący A. Mojkowski oburzył się, że to kolejne tłumaczenie, które nie podoba się radnemu. A że tamto się nie podobało, to zlecili drugie (za 120 złotych), więc się teraz dziwią, że i to się nie podoba. Śmieszne jest to, że zlecali tłumaczenia, nie czytali ich, dziwili się, że wytyka się oczywiste błędy. Np. nie zauważano nawet, że w umowie mówi się o współpracy miast, podczas gdy jest to partnerstwo Gmin lub Miasta i Gminy Łapy z  Miastem Wunsiedel, co można było zapisać także jako współpracę samorządów. I choć w treści to skorygowano, to w tytule nadal jest błąd.

Ponieważ Pana Burmistrza męczyły uwagi i podpowiedzi, a on odpowiadał za treść, opozycja odstąpiła od wyrażania uwag. Można tylko dodać, że radni nie otrzymali ostatecznej wersji projektu porozumienia, przed jego podpisaniem.


CZYTAJ TAKŻE:
2014-03-25. Lieber Wiktor, czyli umowa o gminnej polsko-niemieckiej współpracy. http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/253,lieber-wiktor-czyli-umowa-o-gminnej-polsko-niemieckiej-wspolpracy.html

2014-01-16. Odtajniona współpraca Burmistrza z Niemcami. http://www.portal.lapy.pl/urzad-kontroli-plotek/168,odtajniona-wspolpraca-burmistrza-z-niemcami.html

2014-01-14. PODLIZAK ROKU nagrodzony wyjazdem do Niemiec? http://www.portal.lapy.pl/urzad-kontroli-plotek/166,podlizak-roku-nagrodzony-wyjazdem-do-niemiec.html