2014-01-09

Brutalne morderstwo z Łapami w tle

O tym zabójstwie od dawna mówi się w Łapach. Zbrodnia 4 lata temu wstrząsnęła Białymstokiem, ale do dziś jest komentowana w Łapach ? nie tylko przez związki rodzinne mordercy z Łapami, ale przez niebywałe postępowanie wymiaru sprawiedliwości. Maciej T. przez lata przebywał na wolności. Czy dlatego, że był adwokatem, a jego wuj sędzią, a ciotka sędziną?

Niemal dokładnie cztery lata temu, na początku 2010 r., została zamordowana w Białymstoku młoda piękna kobieta. Nie pisalibyśmy o sprawie, gdyby nie to, że w Łapach jest to temat, który się wciąż żywo komentuje. Prasa podlaska i krajowa od lat interesuje się tą sprawą ze względu na niebywałe traktowanie mordercy przez wymiar sprawiedliwości. Kto wie, jaki wyglądałby finał sprawy, gdyby rodzina zamordowanej aplikantki nie zdecydowałaby się upublicznić sprawy. „Nie widzimy w nim cienia skruchy, ani żalu” – mówi Jerzy Krupowicz, ojciec ofiary. Aby obronić się przed zafałszowaniem postępowania, żąda on odtajnienia procesu. I, paradoksalnie, choć domaga się tego rodzina, sąd  odmawia, tłumacząc dobrem rodziny.

Zamordowana to Marta Krupowicz, młoda prawniczka, asystentkę radcy prawnego Macieja T., aplikantka w białostockiej kancelarii prawnej, której on był współwłaścicielem. Oboje mieli romans. Maciej T. był rozwiedziony, płacił alimenty. Dziewczyna chciała trwałego stabilnego związku, ale gdy jaw wyszedł jego jeszcze inny aktualny związek, przestała wierzyć w jego miłość. I zapewne postanowiła się rozstać. Ich spotkanie w jej mieszkaniu przy ul. Starobojarskiej miało być ostatnim w ich związku. Było ostatnim w jej życiu. Została okrutnie pobita przez Macieja T. i uduszona. Miała zmasakrowaną twarz. Broniła się, o czym świadczą zadrapania na jego twarzy i rękach. Kobieta walczyła o życie. W mieszkaniu zostało pobojowisko. Maciej T. nie przyznał się do winy. Starano się, aby przez długi czas do opinii publicznej przebijała się teoria, że śmierć było przypadkowa, w wyniku podduszenia podczas erotycznych fantazji. I za tym szła linia obrony. Twierdzono, że Maciej T. nie jest winny umyślnej śmierci kobiety, bo po alkoholu coś mu nie wyszło. Media zwracały uwagę, że  wuj sprawcy T. (pochodzący z Łap) był sędzia Sądu Okręgowego w Białymstoku i osobą bardzo prominentną. Zaś jego ciotka orzekała w sądzie apelacyjnym. Białostoccy sędziowie odmawiali prowadzenia sprawy, tłumacząc to znajomością z Maciejem T. Sprawę przeniesiono do Lublina. W takiej sytuacji rodzina pokazała mediom zdjęcia skatowanej córki, ukazujące liczne ślady pobicia. Do mediów przebiły się szczegóły, jak morderca przez morderstwie telefonował do znajomych po rady, jak dopiero po godzinie zadzwonił na pogotowie i in. Sprawa ciągnęła się cztery lata. Sąd uchylał areszt. Było to kuriozalne, aby uchylać areszt już na wstępnym etapie postępowania, przed przeprowadzeniem postępowania dowodowego.

I zupełnie niedawno, pod koniec grudnia 2013 r., Maciej T. został skazany w sądzie w Lublinie na 25 lat więzienia. Wyrok jest nieprawomocny. Po ogłoszeniu wyroku Maciej T. został aresztowany. Salę rozpraw opuścił w asyście policji. Jednak adwokaci Macieja T. zabiegają, aby do rozprawy apelacyjnej czekał nie za kratami, lecz na wolności. Przygotowali poręczenia, pod którymi podpisało się 14 osób, w tym prawnicy, lekarz,  prezesi firm. Biznesmeni oferują poręcznie finansowe (łącznie zebrali kwotę 3,3 mln). Ojciec zamordowanej skomentował to następująco: „Rozumiem, że to znajomi skazanego, ale są pewne granice przyzwoitości. Muszą być świadomi, że on brutalnie zamordował bezbronną kobietę”.


ŹRÓDŁO CYTATU: Kurier Poranny, „Zabójstwo aplikantki. 14 osób poręcza za Macieja T.” 16.12.2013. Autor: (ika).

CZYTAJ TAKŻE:

Film dok. Prawdziwe życie http://vod.pl/prawdziwe-zycie,132215,w.html

2013-12-18. Zabójstwo aplikantki. Adwokat Maciej T. zostaje w areszcie. Poręczenia się nie przydały

http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20131218/BIALYSTOK/131219522

2013-07-26. W szponach sadysty seksualnego http://nasygnale.pl/kat,1025309,title,W-szponach-sadysty-seksualnego,wid,15847506,wiadomosc.html?ticaid=611fe5

Noworoczna zbrodnia http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/noworoczna-zbrodnia

prawdziwe_zycie_foto_png.png prawdziwe_zycie_png.png