2014-01-05

Gmina wczoraj bogata, dziś biedna ? bo ludzie chcą podwyżek

Pisaliśmy o propagandowej sztuczce Pana Burmistrza. Raz twierdzi, że Gmina jest bogata i prowadzi liczne inwestycje, innym razem (gdy mieszkańcy czegoś chcą), że jest biedna. Jeszcze wczoraj Burmistrz chwalił się, jak Gmina inwestuje, a teraz (gdy pracownicy chcą podwyżek, których nie mieli od wielu lat), twierdzi że jest bieda.

Wcześniej pisaliśmy o petycji ponad 60 pracowników MOPS do Burmistrza Wiktora Brzoski z prośbą o podwyżki, jakich nie mieli od dawna (niektórzy co najmniej od 6 lat, skoro ostatnia podwyżka była w 2007 roku, a po zamknięciu Cukrowni w 2008, a następnie ZNTK w 2009 płace pracowników w jednostkach zostały zamrożone). Temat ten podjął „Kurier Poranny” w artykule „MOPS. Pracownicy socjalni nie chcą głodować za pensję” (2.01.2014, Autor: Julita Januszkiewicz).

Cytujemy:

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej żądają od władz gminy skromnych podwyżek. Jednak magistrat twierdzi, że miasta nie stać na taki wydatek.

Jest więc dokładnie tak, jak to opisaliśmy w artykule „Biedak udaje bogacza, a bogacz biedaka? (Budżet 2014)” http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/155,biedak-udaje-bogacza-a-bogacz-biedaka-budzet-2014.html .

Jest więc dokładnie tak, jak to opisaliśmy w artykule „Biedak udaje bogacza, a bogacz biedaka? (Budżet 2014)” http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/155,biedak-udaje-bogacza-a-bogacz-biedaka-budzet-2014.html .

Jeszcze kilka dni temu Burmistrz chwalił się, jaka Gmina jest bogata, by prowadzić inwestycje. A teraz, gdy czegoś się od niego chce, twierdzi, że Gmina jest biedna i ją na to nie stać. A to nieprawda, że nie stać. Skoro wydaje się na inne zadania, to kwestia wyboru. Burmistrz Wiktor Brzosko zwyczajnie nie ma cywilnej odwagi, aby powiedzieć, że wybiera inne działania. To przecież jego wybór. Nie ma cywilnej  odwagi, aby powiedzieć, że tak zaproponował, dlatego chętnie zasłania się radnymi i Radą Miejską. A przecież budżet został przyjęty w wersji zaproponowanej przez Burmistrza. Burmistrz zaplanował inne zadania i niż podwyżki płac.

Ale upominamy się o podwyżki pracownikom jednostek gminnych. Pan Burmistrz na ten Nowy Rok życzył wszystkich pomyślności, a nie robi nic, by swoje życzenia spełnić, choć ma taką możliwość. Rok 2014 będzie  siódmym rokiem dla bardzo wielu ludzi w jednostkach gminnych bez podwyżek pensji. A przecież koszty życia co roku bardzo rosną. 7 lat bez jakichkolwiek podwyżek przy i tak bardzo skromnych pensjach jest wręcz niemoralne, gdy wydaje się na co innego, co nieraz może poczekać. Paradoksalnie niektóre lizuski w kuluarach mówiły o potrzebie podwyższenia pensji Panu Burmistrzowi, ale kiedy usłyszeli od opozycji, że nie tylko opozycja nie poprze, ale to wytknie, wycofano się. Czy była to jedynie gorliwość pewnych osób, czy uzgodnione w szerszym gronie sondowanie opozycji, nie wiemy. Tak, czy inaczej, sytuacja jest niemoralna i nienormalna, aby w nową kadencję wchodzić z tak zaniżonymi płacami. Odwrotnie: powinno się co roku choć trochę, ale konsekwentnie, płace pracowników podwyższać. Nie udawać biedaka, który na nic nie ma pieniędzy. Zwłaszcza, że zaraz potem udaje się bogacza, który inwestuje.

O tym właśnie schemacie propagandowym pisaliśmy. Gmina jest bogata, gdy jest mowa o inwestycjach. Teraz, gdy pracownicy chcą podwyżek, jest biedna. „W budżecie nie przeznaczono pieniędzy na wzrost pensji pracowników instytucji podległych gminie”. Wyobraźmy sobie taki dialog z Panem Burmistrzem.

– A dlaczego w budżecie nie przeznaczono pieniędzy na  wzrost pensji? Choćby na minimalne podwyżki? – można by zapytać.

– Bo Gmina jest biedna – usłyszymy.

– Ale Gmina inwestuje, więc ma pieniądze? – możemy spytać nadal.

– Ale …

I tu już pewnie nie będzie odpowiedzi, albo będzie zrzucanie winy na radnych władzy. Chyba, że Pan Burmistrz wymyśli formułę, że Gmina jest bogata inaczej i dlatego może inwestować. Tak, jak wymyślił przed kilkoma miesiącami (pisaliśmy o tym), że podwyżka opłat za odbiór śmieci jest dla dobra mieszkańców.


CZYTAJ TAKŻE:

„Pracownicy MOPS proszą Burmistrza o podwyżki”  http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/136,pracownicy-mops--prosza-burmistrza-o-podwyzki.html

Gmina nie przestaje brać kredytów. BUDŻET 2014 http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/132,gmina-nie-przestaje-brac-kredytow-budzet-2014.html

„Biedak udaje bogacza, a bogacz biedaka? (Budżet 2014)” http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/155,biedak-udaje-bogacza-a-bogacz-biedaka-budzet-2014.html .

ŹRÓDŁO: „Kurier Poranny”. Artykuł „MOPS. Pracownicy socjalni nie chcą głodować za pensję” (2.01.2014, Autor: Julita Januszkiewicz).

poranny_png.png