2013-12-26

Wyjątkowa szopka. Wyjątkowa pasterka

W tym roku szopka w kościele Świętego Krzyża jest wyjątkowo niezwykła. Wyjątkowość wynika z naturalnej wielkości figur i całej aranżacji szopki, niczym starej autentycznej szopy, zbitej ze starych desek, z wiejskimi sprzętami, zwierzątkami. Są trzej królowie, pasterz. Wiele można napisać o pięknie liturgii, o kazaniu Księdza Proboszcza, ale w pamięci wszystkich najbardziej i tak najbardziej utkwi obraz prawdziwej szopki, która otacza ołtarz.

Po zakończeniu Mszy parafianie stali jeszcze czas jakiś, patrząc na szopkę, na ołtarz, na Dzieciątko, Maryję, św. Józefa... Chyba pierwszy raz zdarzyło się, żeby obecni w kościele zastygli dłuższy czas w milczeniu i nie rozchodzili się. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem. Ks. kan. Krzysztof Jurczak, pomysłodawca i projektodawca szopki, zapowiedział, że co roku szopka będzie wzbogacała się o kolejne elementy, na miarę możliwości parafii i hojności parafian i sponsorów. Niektóre figury kilka miesięcy wcześniej kupili parafianie ks. Proboszczowi na jego imieniny i urodziny „zamiast kwiatka”. Takie okazje będę i w następnym roku. W podziękowaniach tym wszystkim, którzy się przyczynili do powstania i wystawienia tak niezwykłej szopki oraz nadania ostatecznego wyglądu postaciom Ks. Proboszcz podkreślił wielkie zaangażowanie instruktorów i uczestników Centrum Integracji Społecznej „Przystań: w Łapach: Pani Magdaleny Grzybowskiej i Grupy Rękodzielniczo-Porządkowej, Pana Andrzeja Antoszczuka z Grupą  Ekologiczno-Ogrodniczą i Pana Jarosława Dadury z Grupą Remontowo-Porządkową. Informacja o szopce znalazła się w „Obiektywie” Telewizji Białystok. Poniżej kilka zdjęć.

CZYTAJ TAKŻE:

http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/24122013-godz-1830/13439462

http://parafialapy.pl/aktualnosci/1091,zyczenia-swiateczne.html

Szopka w „Obiektywie”

W poprzednich latach szopka w kościele św. Krzyża była okazała, lecz może przyzwyczailiśmy się do jej wyglądu. Nowością od początku, jak nastał Ks. Proboszcz K. Jurczak, było ustawienie szoki naprzeciwko ołtarza i wspaniałe oświetlenie. (Poniżej szopka z 2012 roku). Jednak to, jak wygląda szopka w tym roku zdumiało wszystkich.

CZYTAJ TAKŻE:

http://www.parafialapy.pl/aktualnosci/698,szopka.html